Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Czas wiosenno-letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa powstaje szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Terapię należy rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci psa. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych środków, które mają za zadanie ochronić naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi preparatami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. Jeśli zwierzę nadal nie będzie chciał połknąć preparatu to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. specyfiki te są aplikowne specjalnym dozownikiem na kark zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

smycz dla psa