Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary jest ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa nieco twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, jako,że będzie mieć kryjówkę, do której będzie mogła schować się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów